Parteneriate si proiecte educative

Anul scolar 2017 - 2018

1.  Protocol de Cooperare cu Parohia Negoiesti

Obiectivul protocolului  - Stabilire de comun acord pentru colaborare in vederea sustinerii si imbunatatirii orei de religie, precum si desfasurarea activitati extrascolare si extracurriculare commune.

Protocolul se incheie pe o perioada se doi ani, incepand cu data de 15.09.2017 si se prelungeste de drept pe perioade de cate un an.

Coordonatori  - din partea scolii: directorul si profesorul de religie, iar din partea Parohiei: preotul proh.

2.  Protocol de colaborare cu SC DENTIRAD STEJARU SRL

Obiectivul colaborarii – Informarea elevilor si a parintilor in scopul cunoasterii si respectarii regulilor de igiena individuala si colectiva, prevenirea imbunatatirilor si mentinerea sanatatii.

Grupa tinta: elevii clasa pregatitoare – a VIII –a

Protocolul se aplica in cursul anului scolar 2017-2018, cu posibilitatea prelungirii acestuia, cu acordul ambelor parti.

3.  Parteneriat de colaborare Scoala – Politie – Autoritati Locale – Comitet de Parinti 2017-2020

Obiectivul protocolului  - Structurarea unei strategii de intervente comuna in domeniul diminuarii violentei in scoala si in zona adiacenta; cresterea calitatii modului de aplicare a activitatilor si masurilor preventive.

Durata  acordului se desfasoara pe parcursul a 3 ani scolari.

4.  Halloween

Obiective – dezvoltarea spiritului in activitati practice si creative; folosirea imaginatiei elevilor in crearea de decoruri specifice sarbatorii; cunoasterea, intelegerea si pretuirea naturii.

Grup tinta: elevi, profesori.

Feed back – inregistrarea unor materiale audiovizuale, realizarea unui album, portofoliu personal care sa contina materiale utilizate pentru conceperea activitatii.

5.  Proiect Educational  1 Decembrie 2017

Obiectivul proiectului: Apropierea elevilor de istoria patriei prin sarbatorirea zilei nationale.

Grup tinta: elevii claselor pregatitoare si a II –a

6.  Program educational Always 2017-2018 Procter & Gamble

Obiectivul – informarea elevelor asupra schimbarilor fizice si emotionale ce se petrec in perioada pubertatii si educarea lor in privinta igienei feminine.

7.  Activitate prezentare spectacole de teatru TEATRUL GEOLY ART

Obiectivul  - prezentarea spectacolelor de teatru cu tematica diversificata care se adreseaza copiilor cu varsta cuprinsa intre 2-12 ani

Durata contractului este pe o perioada de 1 an.

8.  Proiect de activitate extracurriculara – 22 Decembrie 2017

Obiective: sa cunoasca si sa pastreze traditiile si obiceiurile de iarna; sa sporeasca zestrea de cunostinte si abilitati; sa-si imbunatateasca relatiile de comunicare; sa dezvolte o personalitate armonioasa.

Durata desfasurarii : 22 Decembrie 2017

Durata activitatii: 2 ore

9.  Concursul Judetean “Matematica in viata noastra

Obiectivul este colaborarea dintre aplicant si partener in vederea organizarii si desfasurarii de activitati extrascolare.

Grup tinta: elevi din clasele I –VIII

Durata acord: Martie – Iunie 2018